HSMWorks

Gerçek SolidWorks® Tecrübesi

HSMWorks, SolidWorks® yazılımı ortamında tam parametrik olarak çalışan bir CAM yazılımıdır. SolidWorks kullanıcıları HSMWorks yazılımda takımyolu çıkartırken kendilerini farklı bir ortamda hissetmeden birkaç dakika içinde yüksek kaliteli takımyolları oluşturuyor olarak bulacaklar.

HSMWorks

Yüksek kaliteli takımyolları

HSMWorks adından da anlaşılabileceği gibi High Speed Machining takımyolları çıkartacak şekilde matematiksel altyapıya sahip olarak yazılmıştır.

HSMWorks; pürüzsüz takımyolları, rakiplerine göre minimum işleme zamanı, gelişmiş yüzey kalitesi, enaz takım aşınması ve en uzun takım ömrü oluşacak şekilde takımyolları çıkartmaktadır.

HSMWorks yazılımının yenilikçi takımyolu stratejileri ve gelişmiş yeni özellikleri sayesinde Adaptive Clearing komutunda olduğu gibi kabada %40 a varan işleme zamanı tasarrufu ve buna bağlı takım ömrü uzaması sağlanır.

HSMWorks diğer birçok CAM yazılımında olduğu gibi tüm geleneksel takımyolu stratejilerine sahiptir. HSMWorks işleme stratejileri ile hızlı ve hassas takımyolu geçişleri, minimum işleme zamanı ve maksimum takım ömrü sağlar.

HSMWorks

Tam Parametrik

SolidWorks® tabanı ile birlikte çalıştığı için CAD de yapılan tüm işlemler otomatik olarak HSMWorks takımyollarına yansır ve takımyolları revize olur. Model üzerinde yapılan herhangi bir değişiklik otomatik olarak takımyollarına yansıtılacağı için takımyolu oluşturmada ilave zaman kaybına ve hataya yol açılmamış olur.

Montaj Parçalarının İşlenmesi

HSMWorks, SolidWorks de montajı yapılmış kompleks makina veya kalıplarında birarada işlenmesine imkan tanır. Montaj elemanlarında yapılan değişiklikler de takımyoluna otomatik olarak yansıtılır. HSMWorks model üzerinde yapılan değişiklikleri tespit ederek takımyollarına yansıtır.

HSMWorks

HSMWorks part ve/veya montajlarında işlenmesine olanak tanır

Modern Yapı

HSMWorks bilgisayar dünyasındaki son teknolojiyi kullanıyor. 64-bit kullanıcılarına özellikle büyük montaj çalışmalarında ve karmaşık parçaların işlemnesi aşamasında tam destek veriyor. Ayrıca multi processor, dual cores ve hyper-threading teknolojilerinide destekliyor. HSMWorks çok hızlı.

HSMWorks

Drilling and Hole Making

HSM

HSMWorks; delik delme, diş çekme vb. operasyonlar için profesyonel özelliklere sahiptir. Tüm operasyonlar minimum takım boşta kesmesi ve minimum işleme zamanı göz önüna alınarak optimize edilmiştir. Delik operasyonlarınızı ister otomatik olarak "Drill Wizard" komutu ile otomatik olarak, isterse "Drill" komutu ile manuel olarak yapabilirsiniz. Manuel yapılan delik operasyonlarında benzer delikler istenirse tek klik ile seçilerek tamamı kolaylıkla işlenebilir.


Contouring

HSM

Contouring komutu ile 2D ve 3D konturlarınızı kolayca işleyebilirsiniz. Takım giriş ve çıkışlarınızı ayrı ayrı takım kompanzasyonlu/suz oluşturabilirsiniz. Choose multiple roughing and finishing passes and multiple depth cuts for any contour. Açık ve kapalı konturları ilave bir geometri oluşturmaya gerek kalmadan işleyebilir ve köşe dönüşlerde keskin takımyolları yerine yumuşak takımyolları çıkartabilirsiniz.


Pocket

HSM

Pocket komutu, erkek çıkıntılı veya çıkıntısız kapalı havuzları işlemek için kullanılır. Takımyolu havuzun içinden dışarıya veya tam tersi dışından içeriye doğru oluşturulur. Takım girişleri operatörün herhangi bir giriş seçmesi veya yazılımın giriş için en uygun yeri seçmesi ile dik, açılı veya ön delik metodu ile belirlenir. HSMWorks'e özel high-speed takımyolları; takım ömrünü uzatacak, aşınmalarını minimize edecek ve işleme zamanını düşürecek şeklide oluşturulur.


Facing

HSM

Facing komutu genellikle, yatay da kalan stok yüzeylerin işlenmesi amacı ile kullanılır.


Adaptive Clearing

HSM

Adaptive Clearing komutu; kaba işleme stratejisidir. Kapalı havuzlarda erkek çıkıntılı/sız kaba talaşı işleme için kullanılır. Bu strateji ile kaba işlemelerde %40'a varan işleme zamanı tasarrufu sağlanır.

Parallel

HSM

Paralel işleme stratejisi en çok kullanılan finiş stratejilerinden biridir. Takımyolu geçişleri XY düzleminde paralel hareketler ile Z doğrultusunda yüzeyi tarayarak oluşturulur. Paralel işleme yöntemi derinliği az yüzeyleri işlemek için daha uygundur. Yazılım tarafından derin olmayan yüzeyler otomatik olarak tespit edilir ve istenirse minimum ve maksimum açısal dereceler arasındaki yüzeyler belirtilerek işleme yapılabilir. "Down milling option" seçeneği ile karmaşık yüzeylerdeki takım yanal kaçış sapmaları minimize edilmiş olur.


Contour

HSM

"Contour" yöntemi dik duvarları işlemek için en iyi stratejidir ancak istenirse yarı finiş işleme olarak da kullanılabilir. Eğer işlenecek bölgenin alanı örneğin 30 ve 90 derece arası işlenmesi isteniyorsa 30 derecenin altındaki dik duvarlar için takımyolu çıkartılmayacaktır.


Horizontal Clearing

HSM

"Horizontal Clearing" stratejisi yatay alanların işlenmesi için oluşturulmuştur. Yatay alan olarak otomatik tespit edilen tüm alanlar için takımyolu çıkartılacaktır.


Pencil

HSM

"Pencil" stratejisi bir önceki takımın giremediği kalan tüm dahili dip köşe radüslerini işlemek için kullanılır. Diğer finiş operasyonlardan kalan talaşlar tek geçiş veya çoklu geçiş yapılarak temizlenir.


Scallop/Constant Stepover

HSM

"Scallop" stratejisi; yüzeyler üzerinde eşit aralıklı takımyolu oluşturur. Hem yatay hemde dikey duvarlarda eşit aralıklı takımyolları çıkartılır. Diğer finiş stratejilerinde olduğu gibi açısal limitler verilerekte takımyolu hesap ettirilebilir.


Spiral

HSM

Takımyolu; verilen bir merkeze göre ve belirtilen sınırlar içinde eşit aralıklar ile oluşturulur. İdeal olan dairesel ve 40 dereceye kadar açılı olan parçaların işlenmesi için uygundur. İşlenecek parçanın merkez noktası yazılım tarafından otomatik olarak bulunabileceği gibi kullanıcı tarafından da belirlenebilir.


Radial

HSM

Spiral işleme de olduğu gibi Radial işleme stratejisinde de işleme verilen merkez noktasına göre hesap edilir. Dairesel parçalarda merkezden kenarlara doğru yayılan sık takımyolları oluşturulur. Merkez tanımlaması yazılım tarafından otomatik olarak veya kullanıcı tarafından yapılabilir.


Pocket

HSM

"Pocket" büyük hacimli parçalar için gelenekesel bir işleme yöntemidir. Boşta dolaşmalara izin vermez. Stok parça, kademe kademe yumuşak takımyolu geçişleri ile işlenir.


Adaptive Clearing

HSM

"Adaptive Clearing", kaba işleme metodları içinde geleneksel kaba işleme stratejilerine kıyasla önemli gelişmeleri olan yeni bir stratejidir. Oluşturulan takımyolları sayesinde işleme zamanı yaklaşık %40 düşmektedir.


3+2 Machining

HSM

3+2 (5 eksen pozisyonlama) işleme stratejisi tüm 2D ve 3D işleme metodlarını kapsamaktadır. A, B ve C eksen hareketleri desteklenmektedir. 3+2 takımyolu oluşturulurken HSMWorks size sadece çalışma ekseni ve operasyonu sormaktadır. Takımyolu hesaplamasını HSMWorks sizin için yapacaktır. Güvenlik açısından pozisyonlara göre takım ve tutucu kontrolü mevcuttur.

Simulation

Takımyolu oluşturulduktan sonra kullanıcının takımyolu simülasyonu ile takım hareketlerini görmesi sağlanır. Simülasyon hızı, yönü, takım-takım tutucu görüntü seçenekleri, rapid hareketlerin farklı renk ile görüntülenmesi, talaşa giriş hareketleri ve takım kesme hareketleri gibi birçok hareket simülasyonu gözlenebilir.

İleri düzey takım analizi tercihi ile de, takımyolu uzunluğu ölçümü veya dinamik canlı olarak tüm takımyolu bilgisi, işleme zamanı gibi bilgiler elde edilebilir. 3+2 işleme desteklendiği gibi tek bir operasyonda çoklu takımyolları da simüle edilebilir.

HSM

Solid Simulation

Entegre katı işleme simülasyonu; kullanıcıya katı model üzerinden işleme esnasında takımın ne kadar talaş kaldırdığını ve kalan talaşın ne olduğunu gösterir. Bu simülasyon sırasında; katı model ile takım, tutucusu ve fikstürlerin çarpma testi yapılabilir. Herbir takımın işlediği alan farklı renkler ile belirtilerek hangi takımın nereleri işlediği gözlenebilir. Stok ve finiş model üzerinden kesitler alınarak farklılıklar tespit edilir.

3+2 takımyolu operasyonlarıda katı simülasyonu desteklemektedir.

HSM

Post Processing

HSMWorks kullanıcıları esnek ve hızlı post processor özelliğine sahip olurlar. JavaScript tabanlı programlama dili sayesinde kişiselleştirilebilir post processor kullanıcının özel ihtiyaçlarına karşılık verir.

Generic post processor; Fanuc, Heidenhain, Haas, Hurco, Mazak, MillPlus, Okuma, Siemens, Yasnak ve daha birçok kontrol ünitesi için post processor'e sahiptir.


HSMWorks Edit

HSMWorks içinde olan, HSMWorks Edit, ister herhangi bir CAM yazılımdan alınmış olan NC kodlar olsun, ister el ile yazılmış olan bir NC kod olsun, NC kodlarını istisnasız simüle edebilir. Hatta oluşmuş olan takımyollarından katı modeli göstererek takım ve tutucu çarpma kontrolü yapabilirsiniz. HSMWorks Edit ilave modülü ile DNC link sayesinde RS-232 bağlantısı kullanarak CNC'lerinize data aktarımı da yapabilirsiniz.

HSM

Yazılım

  • Microsoft Windows XP SP2, Windows Vista veya Windows 7 (64-bit (x64) version desteklenmektedir).
  • SolidWorks 2008 veya üst versiyonları (sadece HSMWorks Add-In için).
  • Internet Explorer 6 veya üst versiyonları (IE 7 önerilmektedir).
  • NTFS File System önerilir.

Donanım

  • 512 MB memory. 1 GB veya fazlası önerilir, özellikle kompleks parçalar için.
  • Yeni jenerasyon Intel Pentium, Core veya AMD Athlon CPU. Dual/Quad core CPUs (özellikle takımyolu hesaplamaları için.)
  • 3 tuşlu ve tekerlekli mouse.
  • İnternet bağlantısı.
  • DVD-ROM Drive.